6 типів зловмисного програмного забезпечення Windows, на які слід звернути увагу – і як їх видалити

Windows є найпоширенішою операційною системою для настільних комп’ютерів у світі, і тому комп’ютери під керуванням ОС Microsoft найчастіше стають мішенню кіберзлочинців та їхніх різних видів шкідливих програм.

Хоча користувачі настільних комп’ютерів на інших платформах не повинні бути самовдоволеними – навіть якщо це може бути спокусливим із менш часто використовуваними та більш заблокованими альтернативами ОС – достатньо вірно сказати, що тим, хто використовує Windows, безумовно, потрібно розглядати безпеку як пріоритет.

Маючи це на увазі, у цій статті ми розглянемо найпоширеніші типи зловмисного програмного забезпечення, які можуть вразити систему Windows 10 або 11, обговоримо, що вони собою представляють, як вони працюють та що вони можуть зробити з будь-яким ПК, якому не пощастить. На завершення ми розглянемо інструменти, які можна використовувати для виявлення та очищення цих різних зловмисників, як-от програмне забезпечення для видалення зловмисного програмного забезпечення та антивірус, а також способи виконання цього процесу.

Віруси/зловмисне програмне забезпечення

Термін «вірус» досить часто використовується в загальному значенні для позначення будь-якого шкідливого, що заразило комп’ютер, але насправді, загальним терміном для цього є «зловмисне програмне забезпечення». Вірус — це особливий тип зловмисного програмного забезпечення, і насправді це найстаріше сімейство шкідливих програм.
Комп’ютерний вірус, як і біологічний, існує з метою саморозповсюдження. Він ховається у файлі (наприклад, EXE для програми чи документа Word) і заражає систему, коли цей файл відкривається, ініціюючи корисне навантаження (неприємні речі, які робляться на вашому комп’ютері, які дуже різняться).
Ключовим елементом тут є те, що він потім намагається поширитися на інші файли, і якщо ці файли з вашого комп’ютера потраплять на інший комп’ютер, він потім заражає і його (під час запуску файлу), знову поширюється, і таким чином цикл продовжується.

Черви

Черв’як багато в чому схожий на вірус і поширюється так само, але з ключовою і дуже небезпечною відмінністю.
Черви безпосередньо атакують і заражають систему, з якою вони контактують. Іншими словами, вам не потрібно відкривати файл, щоб викликати зараження; це відбувається без взаємодії з користувачем. У цьому випадку немає шансів навіть, скажімо, запідозритися щодо назви та походження документа Word і вирішити залишити його в спокої – зараження просто відбувається.

Трояни

Ви напевно знайомі з міфом про троянського коня, і назва цього виду шкідливого програмного забезпечення є прямим посиланням на той факт, що воно видає себе за законну програму або файл. Найчастіше це буде підроблена програма, яку ви можете завантажити, думаючи, що це справжня стаття – можливо, з автентичного веб-сайту – але коли ви її запустите, ваш комп’ютер буде заражений (на відміну від вірусу, він не буде намагатися поширитися).
Існують різні способи, якими троян може бути руйнівним, наприклад, відкриваючи бекдор у вашій системі, щоб дозволити автору зловмисного програмного забезпечення доступ робити те, що вони хочуть, або він може сидіти на вашому ПК і вкрасти ваші паролі.

Рекламне програмне забезпечення

Рекламне програмне забезпечення є однією з менш шкідливих підкатегорій зловмисного програмного забезпечення, оскільки воно не бере участь у чомусь дійсно неприємному, як-от підрив ваших даних. Швидше, він просто показує рекламу, як випливає з назви (зауважте, що він може відстежувати вас в Інтернеті та також націлювати рекламу).
Таким чином, це більше дратує, ніж активно деструктивне, але очевидно, що це все одно не те, що ви хочете тримати на своєму ПК з Windows. Особливо не тоді, коли в деяких випадках це може призвести до справжньої лавини спливаючої реклами, яка атакує ваш робочий стіл, що насправді не дуже приємно і може погіршити роботу вашого ноутбука або ПК з Windows.

Шпигунське програмне забезпечення

Знову ж таки, це тип зловмисного програмного забезпечення, названий на честь того, що воно робить – а саме тихо сидіти у вашій системі, шпигувати за вами, таємно збираючи дані. Зібрана інформація передається зловмиснику, який стоїть за шпигунським програмним забезпеченням, а потім направляється на будь-яку темну мету, яку вони мають на увазі.
Це схоже на рекламне програмне забезпечення, і воно не є відверто руйнівним – вся ідея полягає в тому, що ви, звичайно, ніколи не усвідомлюєте його присутності – а рекламне ПЗ зазвичай вважається підкатегорією шпигунського ПЗ.
Однак шпигунське програмне забезпечення відрізняється тим, що воно становить більшу загрозу, ніж рекламне, і потенційно серйозну небезпеку для ваших особистих даних і безпеки. Це може бути, наприклад, збір інформації, такої як паролі для ваших онлайн-облікових записів.

Програми-вимагачі

Програми-вимагачі є одним із найнеприємніших видів шкідливих програм, які ефективно захоплюють вашу машину.
Якщо він заражає ПК – як і більшість шкідливих програм, він може бути прихований у файлі, який, можливо, надіслано вам електронною поштою, або завантажується через хитре веб-посилання – воно систематично проходить через ваші файли та шифрує їх (або принаймні деякі з найбільш критичних). Потім він вимагає сплатити викуп за ключ, щоб розшифрувати ці дані. По суті, він блокує файли, щоб ви не могли до них дістатися, і погрожує викинути ключ, якщо ви не заплатите, як правило, в біткойнах або альтернативній криптовалюті.
Звичайно, навіть якщо ви заплатите, немає гарантії, що зловмисник, який стоїть за шахрайством, звільнить ваші файли з їх зашифрованих ланцюжків. Ви довіряєте ненадійній третій стороні, що це дійсно станеться.

Як видалити шкідливе програмне забезпечення з комп’ютера з Windows

Скажімо, трапилося нещастя, і ви заразилися однією з перерахованих вище загроз. Ви можете бути впевнені в інфекції, а можете просто підозрювати її. В останньому випадку, можливо, ваш комп’ютер раптом поводиться дивно, працює дуже повільно або випливають випадкові повідомлення, які не мають сенсу.

Перше запитання: чи використовуєте ви антивірусну програму? Пам’ятайте, що Windows має власний вбудований Microsoft Defender, тому вам не потрібно встановлювати сторонні програми, якщо ви цього не хочете. Припускаючи, що ви використовуєте антивірус, якщо ви не впевнені, але підозрюєте, що шкідливе програмне забезпечення присутнє, запустіть сканування вручну (опція «повне сканування» має бути легко доступною з головного меню програми). Це сканування має виявити все зловмисне, а потім автоматично розібратися з порушником.

Якщо ви впевнені, що заразилися, і ви вже використовуєте антивірус, це свідчить про те, що ці програми не завжди повністю куленепробивні. На цьому етапі ви можете запитати себе, чи використовуєте ви одну з найкращих антивірусних програм Windows з точнішим антивірусним механізмом? Якщо ні, перейдіть до одного з цих продуктів з найвищим рейтингом, щоб отримати кращий захист і запустіть сканування.

Якщо ваш антивірус нічого не знаходить, ви можете залучити іншу лінію захисту: захист від шкідливих програм (або, якщо у вас немає антивіруса і ви не хочете його встановлювати взагалі, ви можете перейти безпосередньо до цього кроку). Наша рекомендація як найкращий вибір у цьому випадку — Malwarebytes. Після встановлення запустіть програму та натисніть «Сканувати», щоб розпочати процес сканування. Якщо програми виявлять загрозу, вони впораються зі зловмисним програмним забезпеченням (програмне забезпечення також може позначати потенційно підозрілі програми, від яких ви можете або не хочете позбутися). У нас є повний посібник із покроковими інструкціями щодо очищення комп’ютера з Windows за допомогою засобу захисту від шкідливих програм.

Коротше кажучи, комбінація антивіруса та/або антивірусного програмного забезпечення повинна виявляти та знищувати будь-яке наявне шкідливе програмне забезпечення.

Нарешті, може бути особливо проблемне зловмисне програмне забезпечення, і тут ми в основному маємо на увазі програмне забезпечення-вимагач, яке є особливо важким типом інфекції. У деяких випадках ви можете втратити доступ до комп’ютера або вам потрібна допомога спеціаліста, хоча не забувайте, що існують інструменти розшифровки програм-вимагачів від основних виробників безпеки, які можуть допомогти – ви можете для початку ознайомитися з ресурсами Kaspersky та Avast.

Істочник: www.techradar.com

Дати оцінку данній статті

Про автора

Додати коментар

Недавні записи