Безпілотні летаючі пристрої майбутнього

Кожен з нас уявляє майбутнє по різному, але не підлягає сумніву той факт, що компанії, які обирають інноваційний вектор у своєму розвитку, отримують стратегічну перевагу перед конкурентами. Серед десяти найвидатніших винаходів 2014 року за версією Бі-Бі-Сі, найбільшої телерадіомовної компанії у світі опинився дрон-дефібрілятор для надання над швидкої допомоги, який розробив випускник Технічного університету Делфта в Нідерландах Алек Момонт. Як вважає голландський фахівець, у разі масового впровадження його винаходу, шанси на порятунок життя після зупинки серця збільшиться 3 8 до 80%.

Вже сьогодні різноманітні безпілотні пристрої допомагають людям у повсякденному житті. Компанії в свою чергу розраховують, що техніка дозволить ефективніше працювати – швидше надавати якісні послуги, зменшити об’єми ручної роботи, покращити умови для працівників, проводити надточні інноваційні дослідження.
Сфера логістики не є виключенням – безпілотні пристрої (БЛП або БЛА) можуть найближчим часом стати надзвичайно практичними та ефективними.

Безпілотні літаючі пристрої: наукові розробки чи практична користь?

Ідея безпілотників викликає захоплення та значний інтерес у суспільстві. Весь світ, затамувавши подих, очікує подальшого розвитку даних технологій.
На даний момент безпілотні літальні пристрої в центрі уваги – вони використовуються у військових цілях в Пакистані (армія США), допомагають подолати труднощі інфраструктури в Африці, доставляють посилки в Німеччині.

Деякі організації використовують БЛП саме через високий рівень комерційної зацікавленості. Яскравими прикладами є найбільший інтернет-продавець Amazon і найбільша логістична компанія DHL, які активно тестують доставку товарів.
Слово «дрон» намагаються не використовувати, тому, що воно миттєво асоціюється і викликає в уяві негативні образи, пов’язані з воєнними конфліктами. Тому загального вжитку набуває назва «безпілотні літаючі пристрої», скорочено БЛП (англ.. UAV).
Норми та закони, які регламентують середовище використання БЛП, відіграють вирішальну роль в їх використанні. Більше того, нормативна база значно відрізняється в різних країнах.

Якщо розглянути перспективи змін законодавства для використання БЛП, то вони можуть бути реалізовані в найближчі роки. Компанія Amazon нещодавно отримала офіційний дозвіл від Федеральної авіаційної адміністрації США на використання безпілотних пристроїв для доставки товарів.
За активного впровадження БЛП актуальними постають наступні питання:

Насичення повітряного простору

Безпілотники будуть працювати у всіх типах повітряного простору і розділяти його з літаками, гелікоптерами та іншими літаючими об’єктами. Повітряний простір на даний момент вже переповнений в багатьох регіонах світу, особливо навколо великих міст.
Управління повітряним рухом ускладнюється надзвичайним завантаженням повітряного простору. Якщо БЛП вийде з-під контролю, може з’явитися значна загроза літаку з сотнями пасажирів на борту. Навіть не беручи до уваги екстремальні події та сценарії, суттєвою проблемою може стати регулювання додаткового руху БЛП та його інтеграції в існуючі повітряні системи.

Ризики падінь

БЛП може рухатися всюди, у будь-якому місці. А тому, якщо в повітрі відбудеться відмова важливої системи (наприклад, двигун або система навігації), то це може призвести до падіння зі значної висоти в будь-який момент і місце.

Громадська думка

Є загальний рівень страху, люди думають, що безпілотники можуть становити певний рівень загрози.
Більша частина цього страху, ймовірно, пов’язана з конфіденційністю: камери й інші датчики (потенційно невидимі) прикріплені до літаючої системи можуть бути використані для постійного спостереження на кожному кроці. Технології розвиваються значно швидше, ніж населення готове прийняти зміни технологій. Це характерно для всіх технологій, включаючи літаючі системи.

Технології

На даний момент компанії розробники пропонують різноманітні варіанти безпілотників, тому вони не мають універсальної класифікації. Повітряні системи поділяють за характеристиками: діапазон переміщення тип конструкції та елементів, які приводять пристрій у рух, тривалість роботи, розмір, максимальна маса вантажу, ціна, призначення.
Основні види двигуна, які використовуються сьогодні – електричний двигун і ДВЗ (двигун внутрішнього згорання). Розглянемо найпоширеніші типи літаючих пристроїв.

Мультикоптери

Чотирьохмоторний відео оператор, позиціонується як однаково ефективна модель для розваг і професійної зйомки. Завдяки тому, що виробник приділив особливу увагу балансуванням пропелерів, камера не піддається вібраціям під час польоту. До нього можна під’єднати практично будь-яку камеру.
Переваги: невелика вартість та вага, простота запуску.
Недоліки: обмеження по вазі, що може переносити, чутливість до вітру. Мультикоптер на електричних двигунах є найбільш перспективним виробом для логістики завдяки вартості та зручності – малі розміри і можливість «зависання».

Безпілотник з зафіксованими крилами

Безпілотник OpenRelief – це невеликий гвинтовий літак, призначений для дослідження аварійних зон. Передбачається, що БЛП буде здатний вести фото і відео зйомку в зоні лиха, складати карти доріг, фіксуватиме місця скупчення людей, а також зони задимлення. Встановленні на борту пристрою сенсори визначають погодні умови і рівень радіаційного зараження, якщо мова йде про аварії на атомних електростанціях.
Переваги: велика дальність та тривалий час польоту.
Недоліки: необхідність платформи або катапульти для запуску, низька маневреність у порівнянні з пристроями з гвинтовою системою.

Безпілотник з комбінованими крилами

Переваги: поєднання переваг фіксованих крил та гвинтової системи.
Недоліки: висока складність та вартість.

БЛП гелікоптери

Виготовлений в Швейцарії KOAX NEO S-300 компанією Swiss UAV. Він здатний підняти вагу до 75 кілограм. Діаметр ротору складає 3 метри.
Безпілотний вертоліт NEO S-300 має обтічний корпус веретеноподібної форми, схожої на тіло дельфіна. Ніс має площу здатну вмістити різноманітну електроніку: камеру, лазерну або радарну систему. Зовнішня оболонка виготовлена з вуглецевого композиту, що забезпечує високу міцність.
Переваги: маневреність, може брати велику вагу.
Недоліки: висока вартість, високі вимоги щодо технічного обслуговування.

Дати оцінку данній статті

Про автора

Додати коментар

Недавні записи